Commodore PET – RAM/ROM kort

Hvad er det?

Det er et udvidelses kort hvor du sætter din 6502 CPU i, og herefter monteres kortet i din Commodore PET. Så kan du udskifte din ROM & RAM chips på bundkortet. Det er en oplagt mulighed hvis din PET har defekte RAM chips, da disse kan være svære af få fat i. Via en Dip Switch på kortet kan du vælge om du vil køre med 4K, 8K 16K eller hele 32K RAM i din maskine, det giver dig så også mulighed for at køre software som kræver mere RAM end din maskine muligvis har nu.

Hvad kan jeg bruge dem til?

Kortet kan anvendes til 3 forskellige situationer :

RAM/ROM udskiftning

Hvis din maskine har defekte chip, enten RAM eller ROM, så kan du anvende dette kort og hermed få din maskine til at virke igen.

ROM/RAM opgradering

Hvis din maskine har for lidt RAM, så giver kortet dig mulighed for at tilføje mere RAM, og du kan så køre software som kræver helt op til 32K RAM. Du kan også skifte din ROM, så hvis du ønsker at anvende en nyere version af BASIC, så kan du vælge mellem – BASIC 1.0, BASIC 2 eller BASIC 4, disse er med i ROM chippen på kortet.

Diagnose

Hvis du har en maskine som ikke vil starte, så kan kortet meget hurtig udelukke en fejl på enten RAM eller ROM, da disse bliver erstattet med kortet og maskinen vil kunne starte hvis det er tilfældet.

Hvor kan jeg få kortet?

Kortet sælges via en UK hjemmeside og du kan finde mere information og priser her : https://www.tindie.com/products/tynemouthsw/romram-replacement-board-for-commodore-pet/

Prisen er omkring 500,- DKK

0 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *